Acasa > Articole > Sport

Rezultate preliminarii Cupa Mondiala 2018 05-06 Octombrie

888 Sports

Romania a reusit sa castige penultimul meci din cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondiala, competitie care se va desfasura in Rusia anul viitor. Din pacate, continua forma slaba a tricolorilor, acestia nereusind sa se califice nici dupa 20 de ani la Cupa Mondiala. In primele 2 zile pline de fotbal la nivel european si mondial, s-au jucat nu mai putin de 18 meciuri. Iata mai jos rezultatele meciurilor disputate pe data de 5 si 6 octombrie 2017.

Armenia vs Polonia 1-6

Polonia si-a asigurat calificarea la Cupa Mondiala dupa ce a castigat fara drept de apel in deplasarea din Armenia. Polonezii s-au distrat in penultimul meci, iar Lewandowski a ajuns la cota 15 dupa hatrick-ul reusit in ultima partida. Polonia face parte din grupa Romaniei, grupa castigata fara prea multe emotii dupa 8 partide in care nu a suferit nici o infrangere. Polonia a acumulat 22 de puncte in timp ce Armenia va incheia grupa pe locul 5 indiferent de rezultatele ultimei etape.

Polonia a marcat in prima repriza 3 goluri. Grosicki a deschis repede scorul inca din minutul 2’. Lewandowski a reusit dubla in doar 7 minute iar pe finalul reprizei Hambardzumyan a reusit sa reduca din handicap. In repriza secunda Blaszczykowski, Lewandowski si Wolski au inscris golurile care au dus rezultatul pe tabela de joc la scorul de 1-6.

Azerbaijan vs Cehia 1-2

A fost o partida fara o miza reala in grupa C dupa ce Cehia a ratat deja calificarea la baraj. Irlanda de Nord are deja un avans de 5 puncte indiferent de ce se intampla in ultima etapa. Cehia a avut emotii in fata nationalei din Azerbaijan, castigand la limita. Kopic a deschis scorul pentru oaspeti in prima repriza.

Gazdele au egalat din penalty prin Izmailov insa oaspetii au reusit sa revina in avantaj in minutul 66’ atunci cand Barak a marcat golul cu care a inchis tabela. Cehia va termina pe locul 3 daca nu se intampla nimic surprinzator in ultima etapa. Azerbaijan este penultima in grupa C desi a strans 10 puncte in aceasta campanie de calificare.

Anglia vs Slovenia 1-0

Anglia si-a asigurat calificarea directa la Cupa Mondiala din Rusia 2018. Inaintea ultimei etape din grupa F, englezii au un avans de 6 puncte. Slovenia a avut un meci greu in care avea nevoie de 3 puncte pentru a spera la locul secund in ultima etapa. Oaspetii au sperat pana in minutul 94’ la o victorie surprinzatoare, insa Hary Kane a reusit sa aduca cele 3 puncte nationalei sale dupa o reusita cu cateva secunde inainte de final. Slovenia rateaza si ultima sansa pentru locul 2 in timp ce Anglia continua parcursul aproape perfect din grupe cu 7 victorii si 2 remize in 9 meciuri.

Irlanda de Nord vs Germania 1-3

Cand vine vorba de Germania nimic nu ne mai surprinde. Nemtii au reusit inca o calificare fara emotii inainte de finalul ultimelor meciuri. In grupa C trupa lui Joachim Low a castigat toate meciurile si a reusit sa inscrie 38 de goluri. Irlanda de Nord, adversara din acest meci, a facut inca o campanie spectaculoasa si termina pe pozitia secunda.

Am putea spune ca a fost un meci pentru palmares fiindca deja nemtii aveau un avans de 7 etape si nu se mai puteau schimba locurile in clasament. Rudy si Wagner au adus oaspetii in avantaj in prima repriza. Kimmich a triplat avantajul iar in prelungiri Magennis a reusit golul de onoare al gazdelor.

Malta vs Lituania 1-1

In grupa F a avut loc derbyul ultimelor 2 clasate. Malta nu a reusit sa acumuleze pana acum decat un punct in penultimul meci din grupa. Nici Lituania nua avut o campanie prea buna, primit 19 goluri in 9 partide. Agius a deschis scorul pentru gazde, iar Slivka a marcat golul care a adus primul punct oaspetilor in aceasta campanie de calificare.

Muntenegru vs Danemarca 0-1

Danemarca si Muntenegru se lupta pentru locul 2 in grupa E. Polonia a obtinut deja calificarea direct la Mondiale asa ca cele doua nationale inca mai au emotii in ultima etapa dupa ce Danemarca a castigat meciul direct. Cu aceste 3 puncte danezii au un avans de 3 puncte inaintea ultimului meci asa ca orice rezultat surpriza poate intoarce soarta in favoarea Muntenegrului. Eriksen a marcat unicul gol al derbyului din grupa Romaniei.

Romania vs Kazahstan 3-1

Budescu a revenit cu gol in lotul nationalei Romaniei. A fost si prima partida in care Cosmin Contra a evoluat ca selectioner luandu-i locul lui Daum dupa acesta a ratat calificarea la Mondial. A fost o partida fara o miza reala, unicul scop al nostru fiind un rezultat pozitiv care sa readuca zambetul pe buze fanilor romani. Kazahstan nu a fost tocmai un adversar de temut desi in tur romanii au facut egal in deplasare. Budescu a reusit o dubla in prima repriza. Keseru a triplat avantajul romanilor in partea secunda, iar pe final de meci Turysbek a marcat golul de onoare al oaspetilor.

San Marino vs Norvegia 0-8

Norvegia a marcat de 16 ori in grupa C, iar 14 goluri le-a reusit in dubla cu San Marino. Gazdele au reusit o performanta negativa, incasand nu mai putin de 46 de goluri in 9 meciuri. In deplasarea din San Marino Norvegia a marcat de 2 ori mai multe goluri decat in tur. Henriksen, Linnes, Selnas, Elyounoussi x3, King x2 au marcat golurile oaspetilor. Chiar daca a reusit scorul etapei, Norvegia nu mai are sanse sa se califice nici macar la baraj, terminand grupa pe pozitia a patra. San Marino inca nu a castigat vreun punct in aceasta grupa.

Scotia vs Slovacia 1-0

In grupa F 3 formatii se lupta pana in ultima etapa pentru calificare. Scotia a castigat 3 puncte extrem de importante si a urcat pe pozitia secunda. Slovacia a pierdut teren desi a facut un meci bun, insa Skrtel a gafat si a inscris in propria poarta unicul gol al partidei. Inaintea ultimei etape Slovenia, Slovacia si Scotia sunt despartite de doar 3 puncte.

Georgia vs Tara Galilor 0-1

Bale nu a putut evolua pentru nationala sa insa chiar si asa Tara Galilor a obtinut o victorie extrem de importanta in grupa D. Este o grupa deschisa oricarui rezultat la finalul campaniei de calificare. In acest moment primele 3 formatii sunt despartite de 2 puncte, Tara Galilor fiind la doar un punct in spatele liderului Serbia. Lawrence a marcat un gol foarte important care a adus cele 3 puncte oaspetilor. Urmeaza un ultim meci foarte important in care orice pas gresit poate aduce eliminarea de la Mondial.

Austria vs Serbia 3-2

Serbia a pierdut teren in lupta pentru primul loc in grupa D dupa ce a pierdut in deplasare la Austria. Acum Tara Galilor s-a apropiat la doar un punct iar sarbii sunt obligati sa invinga in ultima etapa pentru a se califica direct la Mondial fara emotii. Desi au condus prin reusita lui Milivojevic din minutul 11’, oaspetii s-au vazut condusi dupa ce Burgstaller si Arnautovic au inscris pentru gazde. Matic a egalat pe final insa cu 2 minute inaintea fluierului de final Schaub a mai inscris odata pentru victoria gazdelor. Austria a obtinut o victorie pentru moral dupa ce a ratat deja calificarea la Cupa Mondiala.

Croatia vs Finlanda 1-1

Croatia se afla intr-o grupa foarte dificila in care orice pas gresit o poate face sa rateze sansele de calificare la Mondial. Cu 1 etapa inainte de final sunt 3 echipe care se lupta pentru primul loc si o a patra, Turcia, care mai are sanse pentru baraj. Croatia a ramas pe locul 2 dupa ce a facut egal acasa cu Finlanda.Mandzukic a deschis scorul pentru gazde insa inainte de final Soiri a egalat surprinzator si a stricat toate calculele croatilor.

Irlanda vs Moldova 2-0

Irlanda nu a avut dleoc emotii in confruntarea cu Moldova. La fel ca si in tur, irlandezii au castigat la diferenta de 2 goluri. Murphy a marcat ambele goluri care au adus 3 puncte foarte importante in lupta pentru locul 2. In momentul acesta Tara Galilor are un punct avans si orice rezultat negativ in ultimul meci poate reteza si ultimele sperante ale irlandezilor. Moldova termina grupa pe ultimul loc.

Italia vs Macedonia 1-1

Desi toata lumea o dadea ca favorita pe Italia, Macedonia a reusit sa castige un punct in deplasarea din Italia, intr-un meci controlat in mare parte de gazde. Italia nu mai are sanse la prima pozitie acolo unde Spania face legea cu 8 victorii si 1 remiza in 9 meciuri. Italienii vor merge in Play-Off indiferent de rezultatele ultimei etape. Chiellini a deschis scorul in prima repriza iar Trajkovski a egalat pe final de meci. Macedonia incheie grupa pe penultima pozitie.

Kosovo vs Ucraina 0-2

Ucraina a castigat fara emotii in deplasarea din Kosovo. Oaspetii au castigat 3 puncte care le asigura pe moment cateva sanse pentru prima pozitie in grupa I, ocupata in acest moment de Islanda. Este o diferenta de 2 puncte care poate fi stearsa daca Islanda nu reuseste sa castige in ultimul meci iar Croatia face un pas gresit. In repriza secunda Yarmolenko si Paqarada prin autogol au marcat singurele goluri.

Liechstenstein vs Israel 0-1

In grupa G Liechstenstein nu a reusit sa obtina inca un punct nici in confruntarea cu Israel. Oaspetii au reusit sa obtina a patra victorie insa a fost un meci pentru palmares, ambele ratand calificarea la Mondial indiferent de rezultatele ultimei etape. Tibi a inscris unicul gol al meciului din Liechsteinstein.

Spania vs Albania

Spania a dominat grupa G inca din primele meciuri. Desi a avut o adversara pe masura, Italia, spaniolii s-au asigurat calificarea la Mondial fara emotii cu 2 etape inainte de final. Albania nu a reusit sa faca mai nimic in deplasara din Spania, acolo unde a incasat 3 goluri inca din prima repriza. Rodrigo, Isco si Alcantara au adus 3 puncte spaniolilor inca din primele 27 minute de joc. Albania rateaza orice sansa pentru Play-Off, in timp ce Spania are un avans de 5 puncte fata de Italia cu un meci inainte de final. Spaniolii au primit 3 goluri in 9 meciuri si au marcat de 35 de ori.

Turcia vs Islanda 0-3

Lucescu nu a reusit sa faca o minune cu nationala Turciei nici de aceasta data. A fost un esec usturator chiar pe teren propriu impotriva primei clasate, Islanda. Islandezii si-au crescut sansele de calificare direct la Mondial cu o victorie neasteptata in Turcia. Gudmundsson si Bjarnason au marcat in prima repriza pentru oaspeti. In partea secunda lucrurile s-au inrautatit pentru gazde, Arnason tripland avantajul Islandei. Pana la final tabela a ramas neschimbata, iar Turcia mai are sanse minime sa prinda barajul.